Jak poznat kvalitní respirátor?

Kvalitní respirátor (PC)_1

Pokud zvažujete nákup respirátoru pro ochranu dýchacích cest, přečtěte si nejdříve informace o filtračních třídách, abyste si udělali představu o tom, jak který respirátor funguje, potažmo k čemu je určen. FFP je zkratka z anglického Filtering Face Piece, v doslovném překladu filtrační obličejová maska. Filtrační respirátory se skládají z masky a filtračního zařízení. Typ filtru určuje úroveň nabízené ochrany.

Evropská norma EN 149 definuje výkonnostní požadavky pro tři třídy filtračních polomasek:

 • FFP1 - filtruje nejméně 80 % vzdušných částic
 • FFP2 - filtruje nejméně 94 % vzdušných částic
 • FFP3 - filtruje nejméně 99 % vzdušných částic

 

Jak vybrat správný respirátor?

ce-logo-1

Pokud si chcete být jisti, že kupujete nebo používáte opravdu kvalitní respirátor, měl by vyhovovat standardům (normám) a splňovat následující minimum:

 • Na respirátoru, který vyhovuje normě, musí být čitelně uvedena jeho třída spolu s názvem normy a jejím rokem vydání, včetně roku vydání normy odpovídající typu masky (EN 149) a třídy účinnosti (FFP1, FFP2, FFP3).
 • Na respirátoru a jeho obalu musí být uvedeno také označení CE s číslem oznámeného subjektu, který je odpovědný za sledování kvality výroby.
 • Výrobek musí být vždy doplněn návodem na používání, v němž musí být srozumitelně popsány vlastnosti filtrační polomasky a způsob použití.

 

Normy na respirátory a jejich cena

Respirátor_Spurtex (3)

 

(EU) EN 149:2001 ve třídě FFP2 s definovanou účinností 94%

Tyto respirátory mají certifikát vystavený autorizovanou osobou oprávněnou provádět zkoušky dle shora uvedené normy a na certifikátu je uvedena klasifikace FFP2, případně je tento výsledek patrný i z přiložených test reportů. Většina profesionálních firem z oboru osobních ochranných prostředků volí tuto, jim známou a osvědčenou variantu, s kvalitou definovanou platnou evropskou normou.

Často dochází k tomu, že dodavatelská firma předloží k dodávce těchto respirátorů certifikát dle EN 149:2001, na kterém ale není uvedena klasifikace FFP2. Pak tento výrobek může, ale nemusí splňovat požadovanou třídu ochrany FFP2. Někteří dodavatelé uvádějí přímo do názvu výrobku symbol FFP2, čímž vzniká dojem klasifikace dle této třídy. Pokud chcete mít jistotu, požadujte certifikát s uvedením klasifikace FFP2.

Tvar respirátoru může být různý, ty levnější jsou obvykle ploché, skládací, mají menší filtrační plochu. Ty komfortnější jsou obvykle vypouklého tvaru, mají větší filtrační plochu a téměř všechny mají 4 filtrační vrstvy s dostatečnou kvalitní filtrační výplní 95 (filtrace 95% částic). Vypouklé respirátory mají obvykle větší životnost, lepší komfort nošení a díky větší filtrační ploše i menší dýchací odpor. Vzhledem ke kvalitnímu provedení je jejich cena obvykle vyšší, k dnešnímu dni se pohybuje mezi 60,- až 80,- Kč za 1 ks.

 

(USA) N95 s definovanou účinností 95%

Pokud jsou tyto respirátory od ověřeného výrobce, tak jejich kvalita bývá obvykle na velice dobré úrovni, odpovídající náročnému americkému trhu. Tvar respirátoru může být různý, ty levnější jsou obvykle ploché, skládací, mají menší filtrační plochu. Ty komfortnější jsou obvykle vypouklého tvaru, mají větší filtrační plochu a téměř všechny mají 4 filtrační vrstvy s kvalitní filtrační výplní 95. Vypouklé respirátory mají obvykle větší životnost, lepší komfort nošení a díky větší filtrační ploše i menší dýchací odpor.

Tento produkt ocení nejvíce ti, kteří vyhledávají vyšší komfort pro celodenní nošení a výbornou účinnost větší nebo stejnou než 95% zaručenou americkou normou. Vzhledem k provedení je jejich cena obvykle vyšší, pohybuje se mezi 30,- až 50,- Kč za 1 ks.

 

(Čína) KN95 s definovanou účinností 95% - nepatří do kategorie kvalitních respirátorů

Tento typ respirátorů je v Číně nejpopulárnější, nejdostupnější, nejčastěji výrobci optimalizován co do provedení a kvality, někdy bohužel na úkor skutečné účinnosti nebo nádechového odporu. U těchto respirátorů je potřebné být obezřetný, protože u nich dochází k největším kvalitativním rozdílům, které pak definovanou účinnost zpochybňují. 

Kvalitnější mají 4 nebo 5 vrstev (netkaná textilie / filtrační materiál 95 (jedna nebo dvě vrstvy) / papír / netkaná textilie). Na trhu se však můžete setkat i s velmi tenkým respirátorem tohoto typu, který nemá po rozříznutí vůbec žádný vnitřní filtrační materiál, jen netkanou textilii z vnitřní a vnější strany (chybí filtrační materiál 95, který je na respirátoru nejdražší). Případně jedna z vrstev respirátoru je tvořena materiálem, který není určený pro ochranu dechu a respirátor má příliš vysoký nádechový odpor. 

Filtrační plocha a celková velikost respirátoru je menší. Jsou konstruované na čínskou velikost obličeje. Při špatném nasazení respirátoru na evropský obličej může dojít vlivem netěsností ke snížení filtrační účinnosti z 95% až na pouhých 40%. Navíc materiál může dráždit kůži. Cena se obvykle pohybuje kolem 10,- Kč za 1 ks.

 

Jak správně používat respirátor?

Pouziti_respiratoru_navod

Pro dosažení maximální filtrační účinnosti je zcela zásadní dobrá těsnost k obličeji. Při používání filtračních polomasek k ochraně dýchacího ústrojí je nejdůležitější jejich správné nasazení. V opačném případě se celková účinnost ochrany jinak vynikající polomasky podstatně zhorší; respirátor nebude uživatele řádně chránit, neboť netěsnostmi kolem těsnící linie bude do plic pronikat okolní vzduch.

Ochranné vlastnosti může podstatně zhoršit i několikadenní strniště vousů u mužů. Pro správné utěsnění má většina polomasek v oblasti nosu lehce tvarovatelný pásek, který umožní lépe přizpůsobit těsnicí linii obličeji uživatele a tím zaručit účinnost prostředku. Těsnost je naprosto klíčovou vlastností, jak u respirátorů, tak i u roušek. V případě chirurgických roušek je těsnost o dost nižší, a proto je podle odborníků kolikrát lepší mít látkovou roušku, pokud je na míru ušitá a těsní tak mnohem lépe.

Při nasazování je nutné dbát na správnou polohu polomasky. Nosní svorka je vždy nahoře, ale i u respirátorů bez svorky je nutno odlišovat horní a spodní okraj. Polomaska se přiloží k obličeji tak, aby byly zakryty brada a nos, poté se vytvaruje pásek nosní svorky tak, aby co nejlépe sledoval linii obličeje kolem nosu. Znovu se dotvaruje nosní svorka a zkontroluje kontakt polomasky s obličejem. Kontrola těsnosti se provádí prudkým vydechnutím při zakrytí polomasky oběma rukama. Pokud polomaska netěsní a vzduch proniká kolem nosu nebo jinde kolem těsnící linie, je nutno znovu upravit nasazení polomasky.

 

Lze respirátor použít opakovaně?

Podle odborníků se respirátory dají používat i několik měsíců. Po použití respirátoru jej odložíte na místo, kde je suchý vzduch. Na každý den v týdnu můžete mít jiný respirátor, protože za týden vyschne a virus už není aktivní. Riziko toho, že použijete respirátor opakovaně, není zas tak velké, protože většina těch patogenů je vaše vlastní. To, co ten respirátor zachytil, už znovu nemůžete nadechnout, protože se tam ty částice drží velkou silou. Prostým dýcháním to prostě nejde. Jiné je to ale samozřejmě v nemocnicích, tam toto určitě neplatí a respirátor by se měl měnit po každé směně.

 

Spurtex_Unisanol (1)

Podle českých výrobců respirátorů je možné je i nouzově sterilizovat. K tomu se používají germicidní UV-C lampy nebo výrobcem doporučené dezinfekční prostředky. Po ošetření respirátorů dezinfekcí je však rovněž zapotřebí nechat je vyschnout, abyste zabránili vdechnutí alkoholových výparů.

 

Shrnutí

 • klíčové je splnění evropské normy EN149 (vyšší kvalita ochrany než KN95 a N95)
 • respirátor je viditelně označený písmeny CE s čtyřmístným číslem a označením FFP2
 • výrobek obsahuje srozumitelný návod na použití v češtině s popsanými vlastnostmi respirátoru
 • cena kvalitnějšího a komfortnějšího respirátoru se pohybuje mezi 30,- až 80,- Kč za 1 ks
 • správně nasazený respirátor dobře těsní na obličeji a dobře se v něm dýchá
 • pro opakované použití je zapotřebí řídit se doporučením výrobce

 

Používání prostředků ochrany dýchacích orgánů je jedno z důležitých preventivních opatření, které pomáhá omezit šíření respiračních onemocnění, včetně COVID-19. Přesto pouhé používání kvalitní ochrany dýchacích cest bez dalších opatření je nedostatečné. Musí být vždy kombinováno s přijetím preventivních opatření spojeným s vyhýbáním se kontaminace, dostatečnou hygienou a častým mytím rukou.

 

Odkazy:

https://www.televizeseznam.cz/video/adost/otestovali-jsme-respiratory-prodavaji-se-tu-kusy-ktere-vubec-nechrani-jine-jsou-ale-spolehlive-64145027 

https://www.upol.cz/nc/zpravy/zprava/clanek/pruvodce-z-ftk-napovi-jak-se-vyznat-v-rouskach-a-respiratorech 

https://cnn.iprima.cz/nosite-kvalitni-respiratory-nesetrete-penezenky-na-ukor-zdravi-radime-co-pri-nakupu-nepodcenit 

https://zsbozp.vubp.cz/prevence-rizik/ochranne-prostredky-zarizeni-a-znaceni 

 

Jaké respirátory doporučujeme?

Podporujeme Česko

Přinášíme vám přehled námi odzkoušených nano respirátorů, které splňují platnou evropskou legislativu, jsou vyrobené v Česku a jejich výrobci jsou držiteli certifikátů potvrzující kvalitativní třídu FFP2 a deklarovanou filtrační účinnost.

 

Nano respirátor SpurTex® V100 FFP2 NR

Respirátor_Spurtex (5)

 • obsahují speciální vrstvu nanovlákna s ověřenou filtrační účinností 98,5%
 • jsou unikátní díky trvalé účinnosti pracující na principu mechanického záchytu díky nanovláknům
 • zajišťují komfortní a zároveň těsné přilnutí k obličeji a maximálně chrání proti virům a bakteriím
 • ideální jsou i pro dlouhodobé skladování se životností 5 let
 • výrobcem je zlínská společnost SPUR a.s.

PROHLÉDNOUT V ESHOPU ⇒

 

Nano respirátor Balerina PFHM731 FFP2 NR

Motýlí_tanec

 • obsahují speciální filtrační membránu s ověřenou účinností 98,6%
 • na rozdíl od nanoroušek mají vynikající prodyšnost
 • jsou eco-friendly, protože po správném ošetření je lze používat 3 až 5 dní
 • vyrábějí se v mnoha barevných provedeních a ve 2 velikostech, včetně dětské
 • výrobcem je mnichovohradišťská společnost Balerina-Czech, s.r.o.

PROHLÉDNOUT V ESHOPU ⇒

 

Nano respirátor BreaSAFE® Community Mask FFP2 NR

Breasafe-community-mask-ffp2-černý

 • obsahují nanovlákennou membránu NnF MBRANE BreaSAFE s ověřenou účinností 99,9%
 • při správné manipulaci je lze bezpečně používat několik dní
 • poskytují vysokou míru prodyšnosti a pohodlí
 • materiál je hypoalergenní, měkký a odolný
 • výrobcem je PARDAM NANO4FIBERS s.r.o., sídlící v Roudnici nad Labem

PROHLÉDNOUT V ESHOPU ⇒