Roušky z bio bavlny

Bio bavlna (PC)

Běžně třídíme odpad, snažíme se kupovat kvalitní potraviny i kosmetiku. Ani oblečení již nezůstává pozadu a stále častěji se díváme i na příběh oblečení, které nosíme. Stejně jako u bio potravin také u organické bavlny platí, že hlavním kritériem je způsob pěstování. Chcete-li mít jistotu, že je textil skutečně bio, zaměřte se na mezinárodní certifikáty. Velmi přísný je Global Organic Textile Standard (GOTS).

Co je bio bavlna (organická bavlna)?

Jedná se o klasickou bavlnu, jejíž pěstování probíhá bez použití herbicidů, pesticidů a umělých hnojiv. Způsob, jakým se i přesto podaří docílit vysoké výtěžnosti, je zcela přírodní. Při pěstování se využívají znalosti přirozené biodiverzity. Díky tomu jsou farmáři schopni ochránit bavlnu před škůdci například tím, že poblíž bavlny vysadí určité plodiny, které vyhledávají přirození nepřátelé škůdců. Pěstování více druhů pohromadě pomáhá i před zaplevelením. Tomu se předchází také efektivním zavlažováním, okopáváním a mulčováním.

V čem je bio bavlna lepší než klasická bavlna?

  • nezatěžuje životní prostředí
  • má dlouhodobé pozitivní důsledky při ochraně životů a zdrojů vody
  • vlákna jsou jemnější a kvalitnější díky ručnímu sběru

V případě certifikátu GOTS navíc:

  • je zdravotně nezávadná a vhodná i pro alergiky a nejmenší děti
  • celá výroba od semínka až po konečný výrobek probíhá bez škodlivých chemikálií
  • umožňuje lidem lepší život díky etické a čisté výrobě

Certifikát GOTS

GOTS

Výrobky s tímto certifikátem jsou v současné době nejčistším možným způsobem výroby. Jedná se o nejpřísnější mezinárodní certifikát, který zaručuje ekologickou výrobu od pěstování, přes zpracování až po distribuci hotového výrobku. Zároveň také zajišťuje etickou a sociálně odpovědnou stránku výroby v souladu s Fair Trade. Jedná se především o požadavky na bezpečnost a důstojné pracovní podmínky při práci.

Jaká je údržba výrobků z bio bavlny?

Kdo si dá tu práci a organické kousky si aktivně vyhledá, bude odměněn nejen dobrým pocitem z nákupu, ale také kvalitním materiálem, který se snadno udržuje. Péče o organickou bavlnu se neliší od údržby bavlny běžné. Dobře snáší vysoké teploty, což platí jak při praní a vyvářce, tak při žehlení. Doporučujeme prát v ekologických pracích prostředcích.

Pro koho jsou výrobky z bio bavlny vhodné?

Rozdíl mezi konvenční bavlnou a bio bavlnou poznáte na první omak a první vyzkoušení. Šetrné ekologické zpracování bavlněných vláken zásadně vylepšuje užitné vlastnosti výrobků z bio bavlny, dělá je měkčími a prodyšnějšími. Ocení ji především ti, kdo bojují s alergiemi, ekzémy či astmatem. Čistota materiálu bez jakýchkoliv potenciálně dráždivých látek minimalizujeme riziko zarudnutí, bolestivosti či jakékoliv jiné reakce. Bio bavlna je také ideální volbou pro tenkou a velmi citlivou pokožku nejmenších dětí, kterým zdravotně 100% bezpečný materiál prokáže jen tu nejlepší službu.

 

Click 1