Výstava roušek v Národním muzeu

narodni-muzeum

Držíme spolu

"V historické budově Národního muzea jsem připravila malou výstavu roušek, ale mnohem více se jich snažím sbírat a uchovat pro další generaci. Vaše rouška SPEEDY SuperDry mne zaujala netradičním střihem a funkčností..." Tímto dopisem nás před pár dny oslovila paní kurátorka sbírky novodobé módy a textilu Národního muzea v Praze a je to pro nás obrovská pocta! Nikdy jsme si nepomysleli, že se naším počinem zapíšeme do historie a upřímně to ani nebyl náš záměr.
 
Smyslem naší práce bylo vytvořit roušky, pro české občany do té doby nezvyklé ochranné pomůcky, které budou v první řadě chránit zdraví člověka i jeho okolí a zároveň budou pohodlné při nošení. Chtěli jsme vytvořit roušky, za které se jejich nositelé nemusí stydět, ba naopak se v nich mohou cítit přirozeně a podtrhnout svůj módní styl. Na základě vašich dopisů můžeme svědomitě říci, že se nám podařilo naši misi naplnit a to je pro nás tou největší odměnou!
 
Rádi s vámi sdílíme příběh vzniku roušky SPEEDY SuperDry a budete-li v Praze, určitě navštivte výstavu roušek: https://www.nm.cz/program/vystavy/drzime-spolu
 
Rouška SPEEDY SuperDry vznikla na základě modelu SPEEDY, kterým jsme v době koronaviru a povinnosti nosit venku roušku chtěli nabídnout praktické řešení především pro sportovce a fyzicky aktivní lidi, ať už v zaměstnání (řidiči, kurýři) či ve volném čase. Svým střihem a propojením roušky s šátkem, pomocí kterého lze roušku upevnit i vázáním za krkem, odolá i náročnějším pohybům. Rouška drží na obličeji v jakékoli poloze těla i při změnách poloh, typicky u sportů jako běh, jízda na kole, cvičení na sportovištích, jóga apod.
 
Zároveň pomocí upevnění šátkem za krkem lze roušku pohodlně sundat z nosu a úst, aniž by bylo nutné ji sundat zcela. Umožňuje i tzv. pohotovostní nošení, kdy si lze roušku nasadit jen v nezbytných situacích při kontaktu s dalšími lidmi, zatímco při individuálním sportování či jízdě v autě může být rouška z obličeje sundaná.
 
Vzhledem k ochraně zdraví dochází k minimálnímu kontaktu s rouškou rukama. Na základě testování roušky našimi zákazníky jsme zjistili, že při větším pohybu rouška rychleji zvlhne a tím snižuje svoji ochrannou funkci. Z toho důvodu jsme se zaměřili na vhodnější materiál, který při zvlhnutí rychleji uschne. Tím vznikla SPEEDY SuperDry - jedná se o viskózu s elastanem. Kromě uvedené funkce je tento materiál i více prodyšný, lehký, velmi příjemný na kůži a při nošení člověk nemá pocit, že ho rouška jakkoli omezuje. Naopak, díky anatomickému tvaru se přizpůsobí obličeji a člověk se v ní může cítit příjemně.
 
Vytvořili jsme několik barevných variant a díky tomu rouška našla oblibu i u nesportovců, významně u dam všech věkových kategorií i u dětí od 6 let. Kromě funkčnosti, ochrany a praktičnosti se stala i designovým doplňkem oblečení.
 
Na základě naší žádosti ze dne 2.4.2020 byla rouška SPEEDY zapsána jako chráněný průmyslový vzor u Úřadu průmyslového vlastnictví, čímž je chráněno její designérské řešení.